Kontrola autobatérie pred zimou
Skontrolovať autobatériu pred zimou je dôležité, pretože nízke teploty môžu značne ovplyvniť výkon a životnosť autobatérie.
Autobatérie sú citlivé na teplotné výkyvy. Optimálne nepracujú vhlavne pri nízkych teplotách, kedy ich kapacita klesá o desiatky percent. Pripravili sme zopár tipov na čo sa pri kontrole autobatérie hlavne zamerať. Kontrolu vykonajte ideálne pri nižších teplotách. Nezabúdajte, že pri práci s autobatériou pracujete aj s elektrinou, preto je opatrnosť na mieste. Odporúčame odbornú pomoc.
Vizuálna kontrola hneď na začiatok. Najprv treba skontrolovať celkový stav autobatérie. Hľadajte príznaky korózie alebo oxidácie na póloch a kábloch. Na kábloch môžete zistiť aj prerušenia, je potrebné ich opatrne pohnúť, tak napríklad zistíte či sa neolupuje izolácia. Zub času je neúprosný.
Ak zistíte koróziu, môžete ju odstrániť pomocou kefy na železo a zmesi vody so sódou bikarbóna. Dôkladne opláchnite a nechajte uschnúť. Pre čistením diely odmotnujte z vozidla.
Nasleduje kontrola pólov autobatérie. Uistite sa, že svorky pólov na autobatérii sú pevne pripevnené. Ak sú uvoľnené, môžu spôsobiť problémy so spojením a štartovaním vozidla. Skontrolujte tiež, či nie sú póly skorodované.
Vykonajte kontrolu napätia pomocou voltmetra alebo v novčích vozidlách aj prostredníctvom palubného počítača. Pomocou voltmetera alebo multimetera zmerajte napätie autobatérie. Správne nabíjená autobatéria by mala mať napätie približne 12,6 V. Ak je napätie nižšie, môže to znamenať, že autobatéria je vybitá a potrebuje dobíjanie.
Zmeranie štartovacieho prúdu slúži na zistenie výšky štartovacieho prúdu autobatérie, ktorý sa meria v ampéroch tiež pomocu multimetra. To vám dá lepší pohľad na schopnosť autobatérie štartovať vozidlo pri nízkych teplotách. Výrobca vozidla obvykle udáva minimálny štartovací prúd, ktorý je potrebný pre vaše vozidlo.
Akumulátorový tester vám poskytne presnejšie informácie o stave autobatérie, vrátane kapacity a schopnosti udržať náboj. Skúšačka autobatérií je dnes už cenovo dostupné zariadenie a aj v prevedení, ktoré stačí zastrčiť do zásuvky pre zapaľovač.
Prečítajte si tiež
- Diaľničná známka, 6 rád a prečo to bez nej vyjde draho
- Hlava motora: čo by ste mali vedieť
- Krok za krokom: Ako naštartovať auto cez káble
- Intercooler: 4 najčastejšie poruchy a problémy
- Staráte sa o podvozok auta?
- Ako vybrať autobatériu
- Pokuty zo zahraničia
- Pokuty strašia a tak skoro to neskončí. Ktoré sú to?
- Vodičský preukaz na SUV?
- Stabilizátor - viete ako pracuje?
- Na výkonné superšporty budete potrebovať nový vodičský preukaz
- JLM špičková značka aditív v našej ponuke
- Alternátor a jeho poruchy
- Chcete ušetriť za palivo na dovolenku?
- Tlak v pneumatikách elektrických áut