Medzitým v Amerike
Meanwhile in America. Fanúšikovia mémov už tušia, že budeme písať o niečom nezvyčajnom.
Dnešná moderná doba je plná neuveriteľných výmyslov, ktoré nám často prinášajú samozvaní spasitelia. Dá sa povedať, že už nás nič neprekvapí. Či? Verte tomu, že vás ešte veľa vecí prekvapí a budete len nechápavo krútiť hlavou, že ako je to možné. Odkedy bol vyrobený prvý automobil so spaľovacím motorom v roku 1886, odvtedy boli aj pokusy s elektrickými automobilmi. Hlavne v začiatkoch jazdilo po európskych, ale aj zaoceánskych cestách veľa elektromobilov a to ešte neútočili ekoaktivisti a nevymýšľali šialenosti ekoterorizmu. Jednoducho boli elektrické autá obľúbené a ľudia ich mali radi. Samozrejme, že sa nedali porovnávať s dnešnými možnosťami elektromobilov. Postupne však boli vytlačené spaľovacími motormi a v priebehu automobilovej histórie boli elektro autá skôr raritou. Ako je to dnes?
Veľký tlak na elektromobilitu
Áno súhlasíme s tým, že našu matičku zem a jej atmosféru treba chrániť. To je jasné. A s otvorenou náručou privítame akúkoľvek snahu znížiť emisie automobilov a všeobecne spaľovacích motorov. Len, žiaľ, našim pospolitým ľudom volení zástupcovia hlavne v nádnárodnej inštitúcii zvanej európska únia a nielen oni tlačia neprimeraným, až nezmyselným tlakom na prechod k elektromobilite. Asi každý fanúšik motorizmu, čo sa len trochu viac zaujíma o vývoj a výrobu áut už vie, že nie všetko je zlato, čo sa blyští. V tomto prípade nie všetko je absolútne zelené, čo sa na prvý pohľad môže zdať. Výroba elektroáut je ekonomicky náročnejšia a jej zásah do životného prostredia je až drastický. Áno keď prejde okolo vás elektromobil, takmer ho ani nepočujete, nevychádzajú z neho žiadne exhaláty. No nádhera, priam žiarivá budúcnosť. Čo tam po tom, že na výrobu batérie bolo potrebné vyťažiť okrem iného vzácne Líthium v baniach chudobných krajín tretieho sveta. Pri požiari je veľký problém uhasiť takéto auto a jeho hodnota klesá priamo úmerne životnosti batérie, keďže so slabou batériou je už prakticky nepredajné aj keď má najazdené málo kilometrov. Ďalším problémom je elektrina a celkovo energetická sieť každého štátu. Už teraz to pociťujú viaceré krajiny ako napríklad raj elektromobilov - Nórsko. A to sme ešte nespomenuli cenu elektromobilu, ktorá je stále omnoho vyššia ako cena auta so spaľovacím motorom.
Nie sme proti elektroautám, ale sme proti ich násilnému pretláčaniu ako budúcnosti mobility. Sme presvedčení, že elektroautá by mali zostať ako alternatíva k spaľovacím motorom, poprípade ako druhé auto do rodiny, vynikajúco sa hodiace do hustej mestskej premávky.
Čo to tí američania vymysleli?
Amerika, zem zasľúbená mohutným a silným motorm s krásne bublajúcim zvukom, známa z filmu Team America: World Police od tvorcov seriálu South Park. Nehovoriac o výkone týchto technických skvostov. A teraz si predstavte, že okolo vás prebzučí obrovské SUV, či pick-up. Pre milovníkov pravých amerík nepredstvaiteľné. Samozrejme vlna elektrifikácie prišla aj sem za oceán a niektoré štáty chcú úplne zakázať spaľovacie motory od roku 2035. No my vám teraz napíšeme o jednom štáte, ktorý možno bude prvý na svete, kde zakážu elektromobily od stále spomínaného roku 2035. Nie, nejde o žart. Návrh zákona má podporu snemovne i senátu. Predkladatelia Jim Anderson a Brian Boner hovoria, že nechcú ísť proti všetkým snahám o čistejšiu planétu, ale chcú nastaviť zrkadlo pre štáty ako sú Kalifornia, či New York, kde chcú zakázať spaľovacie motory od roku 2035. Štát Wyoming je známy tiež svojou ťažbou ropy, takže sa obáva, že by prišiel pokles záujmu o čierne zlato. V podstate chcú štátnici z Wyomingu rozpútať všeobecnú diskusiu o tom, že nie je správne čokoľvek prikazovať v roku 2035 čo sa týka mobility. Nech si každý vyberie, čo mu viac vyhovuje, alebo o čom je presvedčený, že bude to správne aj pre prírodu.
Uvidíme ako dopadne hlasovanie v USA, ale už teraz vieme, že každý má slobodné právo si vybrať, čím chce jazdiť a aké má možnosti. Treba prihliadnuť aj na ekonomické zázemie obyvateľov, kde aspoň u nás na Slovensku nemá väčšina obyvateľov na drahé elektro autá.
Nech sa už vozíte v akomkoľvek aute, želáme vám len kilometre bez nehody, aby ste vždy priviezli do cieľa nielen seba, ale aj svojich blízkych, či priateľov.
Prečítajte si tiež
- Diaľničná známka, 6 rád a prečo to bez nej vyjde draho
- Hlava motora: čo by ste mali vedieť
- Krok za krokom: Ako naštartovať auto cez káble
- Kontrola autobatérie pred zimou
- Intercooler: 4 najčastejšie poruchy a problémy
- Staráte sa o podvozok auta?
- Ako vybrať autobatériu
- Pokuty zo zahraničia
- Pokuty strašia a tak skoro to neskončí. Ktoré sú to?
- Vodičský preukaz na SUV?
- Stabilizátor - viete ako pracuje?
- Na výkonné superšporty budete potrebovať nový vodičský preukaz
- JLM špičková značka aditív v našej ponuke
- Alternátor a jeho poruchy
- Chcete ušetriť za palivo na dovolenku?