Brzy do auta - posilovač bŕzd
Posilovač bŕzd hrá dôležitú úlohu pri zastavení vozidla vybaveného kotúčovými brzdami. Prístroj, ktorý sa nachádza pod kapotou, dodáva dodatočnú silu brzdám a pomáha pri zastavení vozidla. Bez neho by sa brzdná dráha dramaticky zvýšila, čo by počas núdzového zastavenia zvýšilo riziko zrážky vodiča a cestujúcich.Vyberte si z našej ponuky posilňovačov bŕzd rýchlo a pohodlne.
Populárne diely Brzy do auta - posilovač bŕzd
Značky dielov Brzy do auta - posilovač bŕzd
METZGER
Brzy do auta - posilovač bŕzd
V bežnom osobnom aute môžeme nájsť obyčajný podtlakový posilovač bŕzd, ktorý je umiestnený v púzdre a ktorého podtlakový efekt sa vytvára, keď je auto v pokojovej polohe. Keď sa stlačí brzda, do systému sa dostane vzduch prostredníctvom ventilu, čím sa vytvorí tlakový rozdiel. Tento tlakový rozdiel je práve tou silou, ktorá odľahčuje tlakovú silu na pedál, a tým podporuje funkčnosť brzdového systému. Pri benzínovom motore je dôležité, aby bol podtlak vytváraný sacím potrubím motora. V dieselovom motore je nutné samostatné podtlakové čerpadlo. K dispozícii sú však aj hydraulické posilovače. Využívajú tlak kvapaliny vytváraný čerpadlom posilovača riadenia. Niektoré vozidlá tiež používajú posilovač bŕzd na elektrický pohon.
Tak ako posilovač bŕzd i jeho púzdro sú vyrobené z odolných materiálov, preto by ich životnosť mala byť taká dlhá, ako je životnosť samotného auta, avšak niekedy sa výmene tejto súčiastky nevyhnete, hlavne ak nadmieru zaťažujete auto.
Testovanie funkčnosti posilovača bŕzd
Pri vypnutom motore stlačte niekoľkokrát brzdový pedál, až budete cítiť silný odpor, tým sa zruší odpor (konštrukcia zosilňovača bŕzd umožňuje, aby mechanizmus udržiaval dostatočné množstvo podtlaku na to, aby sa brzdy raz alebo dvakrát zabrzdili bez toho, aby bol motor v chode. To vám pomôže zastaviť vozidlo v prípade poruchy motora). Potom pri naštartovaní motora jemne stlačte pedál brzdy, mali by ste pocítiť, že pedál sa trocha poddal a potom sa spevnil. Ak brzdový pedál možno stláčať len veľmi ťažko, pravdepodobne sa jedná o poškodený posilňovač bŕzd.
Ak zaregistrujete nasledujúce príznaky zlého posilovača bŕzd, okamžite konajte - neignorujte ich.
Indikujú, že vedenie vášho vozidla nie je bezpečné.
Tuhý brzdový pedál - poškodený posilovač bŕzd výrazne sťažuje stlačenie brzdového pedála. Ak zlyhá posilňovač, stratí schopnosť vyvinúť dodatočnú silu proti piestu hlavného valca. Vodič vozidla musí teraz ďaleko silnejšie zošlapávať brzdný pedál. Preto je nutné pri poklese brzdného účinku preskúšať funkcieschopnosť v odbornom autoservise a posilovač bŕzd v prípade potreby vymeniť.
Zvýšená brzdná dráha - posilovač bŕzd niekedy zlyháva postupne, čo sťažuje zaznamenanie poklesu výkonu. Ak máte pocit, že musíte zabrzdiť skôr, ako by ste mali, aby ste zastavili, dajte skontrolovať brzdy. Ak podložky a brzdové kotúče vyzerajú dobre, príčinou môže byť posilovač bŕzd.
Vysoká poloha brzdového pedála - spolu s tuhším odporom brzdového pedála pod tlakom si môžete všimnúť aj to, že pedál „sa pohybuje“ menej, ako je bežné, keď sú brzdy zabrzdené. Ak sú posilňovacie komory nevyvážené, návrat do pedálu môže byť pomalší ako obvykle. Ak brzdový pedál ostane pevný, je posilovač poškodený. Vedľa poškodenia posilovača bŕzd sa ale môže tiež jednať o poruchu hadičiek podtlaku. Preto je nutné vždy najprv preskúšať, či nejaká hadička nie je poškodená alebo sa neuvoľnila. Až keď sa nezistí žiadna z týchto chýb, možno vychádzať z poškodenia posilovača bŕzd.