Silentblok na aute a jeho funkcia
Všetko o silentbloku, ako sa prejavuje jeho opotrebovanie, ktoré sa prejavuje hlukom.
Silent je v angličtine tichý. Z času na čas potrebujeme v bežnom živote ticho, aby sme mohli rozmýšľať. Ticho požadujeme aj pri prevádzke napríklad automobilu. Určite nikoho nepoteší, keď počas jazdy vám niečo buchoce, vŕzga, alebo vydáva nepríjemné zvuky. Preto od samých začiatkov automobilovej éry výrobcovia hľadajú možnosť utlmenia pohybu výfuku, ramien náprav, motora a iných pohybujúcich sa a vibrujúcich komponentov. Tak vznikol diel s názvom silentblok.
Čo je silentblok a z čoho sa skladá?
Všetky automobily používajú silentbloky na utlmenie pohybujúcich sa komponentov. Napríklad výfuk musí mať silentblok, lebo jeho vibrácie by ste cítili v kabíne a jazda by bola veľmi nekomfortná. Silentbloky tlmia aj pohyb a vibrácie motora, ramien náprav, alebo sú použité aj na utlmenie stabilizátora. Je veľa dielov v automobile, ktoré sú utlmené silentblokom. Čo to vlastne je? Jadrom silenbloku je väčšinou gumová zmes, ktorá má vynikajúce tlmiace vlastnosti. Obalená je v kovovom puzdre, ktoré je priamo uchytené zväčša ku karosérii. Guma má ale aj zlú vlastnosť, že časom starne, zvetráva. Hlavnou príčinou sú poveternostné podmienky, ktorým sú silentbloky vystavené. Moderným materiálom je polyuretán, ktorý je odolný voči počasiu, ale môže mať menšiu pružnosť. Výrobcovia pracujú na odstránení tejto zlej vlastnosti, takže aj polyuretánové silentbloky sa približujú vlastnosťami k tým gumovým. Okrem gumových a polyuretánových silentblokov výrobcovia automobilov používajú aj hydraulické uloženia motora. Ide prevažne o väčšie objemy motorov, ktoré sú ťažké a tak potrebujú pevnejšie silentbloky.
Ako sa prejavuje poškodený silentblok?
Nuž opakom silent - ticha je hluk. A ten je prvým dôsledkom poškodených silentblokov. Najprv to môže byť veľmi jemne zvýšený hluk, ale postupne je silnejší a silnejší. Okrem zvýšeného hluku začnete pociťovať nepríjemné vibrácie, lebo silentblok stráca svoju schopnosť tlmenia. Ďalším upozornením na poškodené silentbloky je nestabilita auta, môže ťahať na jednu stranu. Určite neváhajte s výmenou, lebo silentblok za relatívne nízke financie môže spôsobiť poškodenie drahých komponentov. Výmena býva zvyčajne náročnejšia, lebo niektoré silentbloky musia byť nalisované a na to treba kvalitné dielenské vybavenie. Tá pohoda za volantom, keď vám nič nebúcha a nevibruje počas jazdy je k nezaplateniu.
Máme silentblok aj na vaše vozidlo. Stačí vybrať auto a zadať silentblok do políčka hľadaný diel na stránke Autodielov.
Prečítajte si tiež
- Snehové textilné reťaze?
- VW GOLF GTI Ikona športových hatchbackov
- Pes a mačka v aute
- Koľko stojí diaľničná známka v roku 2025?
- Audi Quattro je epicky legendárne
- Legendy DTM: Mercedes-Benz vs. BMW
- Namiesto angličáku vrak? Not wheels prichádza.
- Niki Lauda a jeho život legendy formule 1
- Brzdové kotúče a bezpečnosť
- Turbo a kompresor - výkon nado všetko
- Tyčky stabilizátora ako naši pomocníci
- EGR Ventil ako kámoš aj potiažista
- Momentový kľúč je kľúčový
- Eznamka.sk - kde sú diaľničné známky doma
- Celoročné pneumatiky po celý rok