Niki Lauda a jeho život legendy formule 1
Výnimočný človek s obrovskou chuťou žiť a dosahovať vysnívané ciele.
Andreas Nikolaus "Niki" Lauda (*22. februára 1949 +20. mája 2019) bol jedným z najznámejších a najúspešnejších jazdcov v histórii Formuly 1. Niki Lauda sa narodil 22. februára 1949 vo Viedni, Rakúsko, v bohatej rodine s významnými väzbami na priemysel a bankovníctvo. Jeho starý otec Hans Lauda bol známy rakúsky podnikateľ a jeho otec Ernst-Peter Lauda pracoval v bankovníctve. Už od útleho veku prejavoval Lauda silný záujem o autá a pretekanie. Fascinovala ho rýchlosť a technológia pretekárskych áut, čo ho priviedlo k rozhodnutiu stať sa profesionálnym pretekárom. Keďže Lauda pochádzal z prominentnej rodiny, ktorá mala veľké očakávania ohľadom jeho budúcnosti tlačila ho smerom k akademickej a profesionálnej kariére v podnikaní alebo bankovníctve, čo však nezodpovedalo jeho záujmom. Napriek tomu sa Lauda rozhodol ísť za svojím snom. Začal svoju kariéru v pretekaní vo veku 19 rokov Jazdil v miestnych pretekoch a rýchlo získaval skúsenosti a uznanie v rakúskej motoristickej komunite. Ako sme spomínali, Lauda sa stretol s nesúhlasom svojej rodiny, ktorá považovala pretekanie za nebezpečné a neprestížne. Jeho rozhodnutie venovať sa pretekaniu znamenalo, že sa musel spoliehať na seba a svoje schopnosti bez finančnej podpory od rodiny. Aby mohol pokračovať v pretekárskej kariére, Lauda si musel zobrať pôžičku, ktorú zabezpečil na základe svojho potenciálu. Investoval tieto prostriedky do svojho miesta v tíme March vo Formule 2, čo bol kľúčový krok k jeho vstupu do Formuly 1.
Kariéra vo Formule 1
Lauda začal pretekať vo Formule 1 v roku 1971 s tímom March, no až po prestupe do BRM v roku 1973 začal dosahovať lepšie výsledky, čo prilákalo pozornosť Ferrari. V roku 1974 ho Ferrari angažovalo ako jazdca, čo mu poskytlo platformu, na ktorej mohol preukázať svoj talent a odvahu. Toto partnerstvo viedlo k jeho prvému titulu majstra sveta v roku 1975. V nasledujúcom roku 1976 však jeho kariéra takmer skončila tragédiou. Dňa 1. augusta 1976, počas Veľkej ceny Nemecka na nebezpečnom okruhu Nürburgring, mal Lauda vážnu nehodu. Jeho auto sa vznietilo a on utrpel vážne popáleniny na tvári a tele, ako aj poškodenie pľúc spôsobené vdychovaním toxických plynov. Napriek tomu sa Lauda takmer zázračne rýchlo zotavil a už o 42 dní neskôr sa vrátil na preteky na Veľkej cene Talianska v Monze, kde skončil štvrtý. Tento výkon bol považovaný za jeden z najodvážnejších návratov v histórii športu. Po návrate do pretekania sa Lauda zameral na zisk ďalších titulov. Počas svojej kariéry sa stal majstrom sveta trikrát - v rokoch 1975, 1977 (s Ferrari) a 1984 (s McLarenom). Jeho úspechy sú obzvlášť významné vzhľadom na jeho vážne zranenia a odvážny návrat do pretekania. Počas svojej kariéry vo Formule 1 Niki Lauda vyhral 25 veľkých cien a stal sa synonymom pre húževnatosť a odvahu.
Úspechy vo formule 1
Trojitý majster sveta: Lauda získal titul majstra sveta Formule 1 trikrát:
- 1975 Vyhral svoj prvý titul s tímom Ferrari, čím sa stal dominantnou silou vo Formule 1.
- 1977 Získal svoj druhý titul opäť s Ferrari, a to napriek niektorým vnútorným konfliktom v tíme.
- 1984 Po návrate získal svoj tretí titul s tímom McLaren, kde preukázal svoju schopnosť prispôsobiť sa novým technológiám a stratégiám.
Život po kariére jazdca
Po ukončení aktívnej kariéry jazdca v roku 1985 sa Lauda venoval podnikaniu a bol úspešným podnikateľom v oblasti leteckej dopravy. Založil dve letecké spoločnosti - Lauda Air a neskôr Niki. V roku 1979 založil leteckú spoločnosť Lauda Air, ktorá sa stala významným hráčom v leteckom priemysle. Spoločnosť začala ako charterová letecká spoločnosť a neskôr sa rozšírila na pravidelné medzinárodné lety. V roku 2003 založil druhú leteckú spoločnosť s názvom Niki, ktorá sa neskôr stala súčasťou Air Berlin. Lauda sa tiež angažoval v manažmente Formule 1, Pôsobil ako nevýkonný predseda tímu Mercedes-AMG Petronas Formula One Team. Počas jeho pôsobenia tím dosiahol značné úspechy, vrátane niekoľkých titulov majstrov sveta s jazdcom Lewisom Hamiltonom.
Osobný život a dedičstvo
Niki Lauda bol známy svojou priamou povahou a neústupčivým prístupom k životu aj k pretekaniu. Jeho príbeh bol sfilmovaný v úspešnom filme "Rush" (2013), ktorý zachytáva jeho rivalitu s Jamesom Huntom a Laudu ako odvážneho športovca, ktorý sa nikdy nevzdáva. Niki Lauda napísal niekoľko kníh, vrátane autobiografií a publikácií o svojej filozofii pretekania a podnikania. Tieto knihy poskytujú náhľad do jeho myslenia a prístupu k životu a kariére. Niki Lauda zomrel 20. mája 2019 vo veku 70 rokov, ale jeho dedičstvo žije ďalej prostredníctvom jeho úspechov na trati a mimo nej. Bol a stále je inšpiráciou pre mnohých športovcov a fanúšikov po celom svete.
Niki Lauda dosiahol v priebehu svojej kariéry množstvo významných úspechov a prekonal mnohé prekážky. Jeho životné úspechy siahajú od triumfov na pretekárskej trati až po úspešné podnikanie a významný vplyv na svet Formuly 1. Niki Lauda bol nielen jedným z najlepších jazdcov v histórii Formuly 1, ale aj významným podnikateľom a vplyvným lídrom v motoristickom športe. Napriek tomu, že pochádzal z privilegovaného prostredia, musel sa postaviť proti očakávaniam svojej rodiny a prekonať finančné a osobné prekážky, aby mohol naplno realizovať svoju vášeň pre pretekanie. Jeho príbeh pred vstupom do Formuly 1 je svedectvom o jeho odhodlaní a neústupnosti, ktoré sa neskôr stali charakteristickými znakmi jeho úspešnej kariéry. Jeho život je dôkazom toho, ako môže odhodlanie a odvaha prekonať aj tie najťažšie výzvy. Lauda zanechal nezmazateľnú stopu vo svete motoristického športu a jeho dedičstvo bude inšpirovať ďalšie generácie.
Prečítajte si tiež
- Namiesto angličáku vrak? Not wheels prichádza.
- Brzdové kotúče a bezpečnosť
- Turbo a kompresor - výkon nado všetko
- Tyčky stabilizátora ako naši pomocníci
- EGR Ventil ako kámoš aj potiažista
- Momentový kľúč je kľúčový
- Eznamka.sk - kde sú diaľničné známky doma
- Celoročné pneumatiky po celý rok
- Filtre a oleje
- Tuning auta na zraz - ako na to?
- Vodiči verzus cyklisti
- Kontrolujete pravidelne podvozok vášho auta?
- Aká pokuta vás môže čakať za dopravný priestupok?
- Lambda sonda: Ako funguje a prečo je dôležitá ?
- Ako vybrať najlepší motorový olej pre Váš motor